מהו ביופידבק – הסבר לילדים

מי מפחד מביופידבק? הסבר לילדים המתעניינים בביופידבק

האם יש לכם פחד? האם יש לכם פחד שמפריע לכם בימים אלה?  האם אתם זוכרים מקרה שנבהלתם שפחדתם מאד? האם אתם זוכרים כיצד חשתם בגוף?  אילו מחשבות עברו לכם בראש? כיצד הפחד עבר לבסוף, ומה עזר לכם להירגע?

הפחד בגוף והפחד במחשבות: כשיש פחד אנו חשים אותו בגוף ובמחשבות, בגוף נחוש למשל דפיקות לב, הזעה מתח בשרירים ולפעמים כאבי בטן, לעיתים בזמן הפחד יהיו לנו מחשבות מלחיצות למשל: "אני אף פעם לא אצליח", "כולם יצחקו ממני", "יקרה לי משהו נורא" אלא אומנם רק מחשבות אבל הן מגבירות את התחושה הרעה שלנו.

מדוע פחד נחוץ לנו? אנו יודעים שהפחד הטבעי נועד לעזור לנו לברוח מסכנות: דמיינו למשל נמר שמתקיף את האדם הקדמון בג'ונגל…האם כדאי שהוא ייבהל? כמובן שכן, הגוף שלו יכין את עצמו כך למצב החירום (דופק מהיר יותר שרירים מתכווצים ומוכנות מהירה לפעולה לברוח או לתקוף). דמיינו שאתם על המדרכה בפינת הרחוב ואיזו משאית עושה סיבוב ומתקרבת אליכם בצורה מסוכנת, כדאי שנגיב מהר שהגוף שלנו יכין את עצמו לפעולה מהירה ושנפעל.

פחד טוב ופחד רע:האם זכור לכם גם פחד שהיה בו משהו נעים מסעיר ומרגש? אם השאלה נראית לכם משונה במקצת, היזכרו בהזדמנויות בהם , למשל במתקני גלישה או בלונה פארק או בסרט מפחיד או מותח, גם סכנה אמיתית שהיינו בה, אחרי שחלפה לפעמים נזכור אותה בהנאה רבה כיצד נחלצנו מסכנה ואיזה מזל היה לנו ואיזו תושייה?

הפחד הטוב הוא אותו פחד שמגן עלינו מסכנה והוא חולף כשהסכנה עוברת. לעיתים רמה מסוימת של פחד גורמת לנו להתרגשות טובה ואף להנאה מרובה בעיקר כשאנו מפחדים במקום בטוח למשל בסרט או ברכבת הרים או מגלשה בלונה פרק.

הפחד הלא טוב הוא הפחד שנתקע אצלנו ונשאר גם כשהסכנה חלפה, זה פחד מוגזם ומתרחש בעוצמה שלא מתאימה למצב…. למשל ראינו סרט ואח"כ אנחנו ממשיכים וחושבים עליו מתקשים להיפרד מהתמונות…. או שיש בחינה והגוף שלנו מגיב כאילו זה סכנה קיומית למרות שזו רק בחינה.

הפחד הלא טוב, גורם לנו לסבל ולהימנעות מדברים שאנחנו אוהבים, למשל מי שיש פחד מלהיות לבד, נמנע מלישון אצל חברים או לצאת למחנה, אם יש לו פחד טיסה הוא ימנע מלטוס, אם יש לו פחד מבחינות הוא עלול לא להבחן או לסבול מנדודי שינה קשים לפני בחינות.

להעביר ערוץ בראש שלנו:  להפוך את הפחד הרע לפחד טוב:

תארו לעצמכם מכשיר שבעזרתו אפשר לראות את רמת המתח שלנו ואת רמת הפחד. מכשיר שבעזרתו אנו לומדים להעביר ערוץ בראש, ולא להיתקע בערוץ הפחד הרע, אלא לעבור ערוץ ואולי להפוך את המעיק למצחיק?    אז זהו שיש מכשיר כזה, וקוראים לו ביופידבק.  

מהו ביופידבק? זה מכשיר מדידה לרוב ממחושב שעוזר לנו לראות את התגובות של הגוף שלנו ובאמצעותו ניתן להתאמן ולפתח יכולת התרגעות טובה יותר.

אנשים רבים נעזרים בטיפול עם ביופידבק כדי לשלוט יותר טוב בפחדים שלהם או בהתרגזויות שלהם ולהפוך את הפחד הרע (שנתקע בצורה מוגזמת), לפחד טוב (שחולף כשהאירוע מסתיים ושמגייס אותנו לפעולה).

איך זה עובד? לומדים לשחק עם הפחד.

בתכנת המחשב ניתן לראות גרף המראה את הרגשות שלנו או משקף את מידת ההתרגעות, (למשל גרף עולה מראה עליה בעוררות וגרף יורד מדגים התרגעות). ניתן גם לצפות במשחקים ואנימציות המתקדמים לפי מידת העוררות וההתרגעות  (למשל הסרט או המשחק יתקדמו ככל שאנו לומדים להרפות ולהירגע ואילו בזמן עליה במתח הסרט ייעצר), המשחקים עוזרים לנו לראות את הפחד בצורה שונה, ממקום  משחק ותנועה בשונה מהמקום המפחיד ומשתק

כיצד ביופידבק עוזר לנו להפוך את המעיק למצחיק?   

  • לומדים (די מהר) להכיר את הפחד מה הוא עושה בגוף איזה מחשבות הוא מביא ולומדים להבחין בין פחד טוב שעוזר לנו ובין פחד מיותר שיותר מציק מאשר עוזר?
  • באמצעות הביופידבק (שזה מכשיר מדידה שמחובר לאצבעות או לאוזן) רואים במחשב את רמת הלחץ שלנו, לעומת רמת ההתרגעות.
  • בהמשך לומדים שיטות שונות שעוזרות לנו להרגיע את הגוף ולהשקיט את המחשבות או בקיצור להעביר ערוץ כלומר לא להיתקע בערוץ הפחד. בעזרת ביופידבק אפשר ממש לראות את ההתקדמות וההשתפרות עם כל פגישה ופגישה.
  • חלק מהלמידה נעשית בעזרת משחקי מחשב ידידותיים, וככל שזה יותר כיף ויותר משחקי, אנחנו מצליחים יותר, כי הכיף והמשחק הם נוגדנים מצוינים לפחד שנתקע אצלנו.
  • לפעמים לומדים גם כיצד מחשבות משפיעות על ההרגשה שלנו כיצד מחשבת שליליות גורמות לנו ללחץ ולפחד….וכיצד מחשבות חיוביות משפיעות על התרגעות וביטחון….בצורה כזו אנו מתאמנים ורוכשים את היכולת להעביר ערוץ פנימי מערוץ הפחד לערוץ החיים הטובים…..
  • בין הפגישות מתאמנים בבית ואז כשמגיעים לפגישה אפשר לראות את ההתקדמות מפגישה לפגישה, בהמשך לומדים להשתמש בטכניקות של הרפיה מהירה, ולומדים ליישם את הנלמד במצבים פחות נוחים, ומצבי חיים שונים. בצורה כזאת מצליחים יותר טוב להתמודד עם פחד בחינות או פחד להופיע על במה או משתפרים בקליעות לסל, וגם מרגישים יותר טוב עם פחדים אחרים שהפריעו לנו.

בקיצור: אם יש לכם פחד שאינו חולף ושגורם לסבל, חשוב שתדעו שזוהי תופעה טבעית ומוכרת, שניתן להקל עליה די בקלות בעזרת אימון או טיפול באמצעות ביופידבק. פרטים נוספים ניתן לקבל באתרי ביופידבק ואפשר למצוא מאמנים או מטפלים שעובדים בגישה הזו.

לסיום נציג תמונה של שני גרפים לפני טיפול ואחרי טיפול שממחישים את השינוי במדידה לאחר אימון:

הגרף השמאלי הוא גרף של פגישה ראשונה הגרף העולה מציין עלייה במתח (די טבעי בפגישה ראשונה שעוד לא מכירים). הגרף השני מימין מראה מתאמן שלמד להרגיע את עצמו מהר יחסית, ורואים זאת בירידה החלקה והמהירה של הגרף.

נכתב ע"י אדר לביא מטפל מוסמך בביופידבק ופסיכולוגי חינוכי.

סגור לתגובות.